Elfordulhat hogy pr kutynak ms gondolatai, elkpzelsei vannak a kutyrl, mint pldul a gazdiknak.. Ezeket a blkiket gyakorlatilag lehetetlen verblisan fegyelmezni, a problmt maximum egy vastag lnc megfelel alkalmazsval lehet orvosolni, vagy egyb alternatv mdszerekkel (villanypsztor, pincefogsg), br ez nem felttlen nyern el a lelkes llatvdk s j rzs emberek szimptijt. Sok oka van annak, hogy a kutya elzetes bejelents nlkl angolosan tvozik, a gazdi cseklyke rmre. Az okok feldertshez elg csak a csaldfra gondolni: az sk, a farkasok a mai napig vndorl letmdot folytatnak a tpllkszerzs miatt, gy ez a kutykban is kdolva van. A fejk akr egy GPS, tbb ngyzetkilomternyi tvonalat kpes szben tartani, cserkszversenyeken biztos k vinnk el a plmt. Ezrt van az, hogy Lassie is hazatrt, br az sztorijban azrt tallunk npmesei elemeket s nmi deus ex machint.
Az nkntes kalandtra azonban nem mindig olyan vidm s romantikus befejezs, mint Lassie trtnete, ezrt lehetleg ne erre alapozzuk a jvt, ha a kutynk tlakra adja a fejt. Az elkborolt llatok lett nem csak az emberek, de az autk is veszlyeztetik, br valamelyest megnyugtat a tudat, hogy a macskk gyakrabban esnek ldozatul egy forgalmas fton. Gyakran trsaikkal vagy ms llatokkal val kzdelmek sorn srlnek meg vagy szereznek hallos sebeket. s ha ezeket mg meg is sznk, akkor is nagy a valsznsge annak, hogy lecsapnak rjuk a filmekben meglehetsen stt oldalukrl megmutatott gyepmesterek vagy sintrek s menhelyre kerlnek, vagy esetleg gonosz kozmetikai cgek vgeznek rajtuk tiltott ksrleteket. Egyes vlekedsek szerint a kbor kutykra a knai ttermek is meglehets veszlyt jelentenek. Az ilyen sorsra jutott ebek szinte soha nem ltjk viszont gazdjukat. Nzzk, mi buzdtja ket a vilgltsra!
Az elszks okai:
A szaporodsi sztn: Egy p, egszsges kutya, amint kiszagolja a tzel szuka szagt, azonnal elindul a felkeressre, ha kell, tpasszrozza magt a legkisebb lyukon vagy kissa magt a kerts alatt. Persze ebben megakadlyozhatjuk, ha ptnk neki egy betonbunkert, vagy esetleg megktzzk. Ennl humnusabb megolds azonban az ivartalants. Nem mindig tkletes az eredmny, ugyanis a przsi sztn nem (csak) az gykban generldik, hanem az agyban is. gy egy idsebb eb akr emlkezetbl is nekiindul, ha teheti.
Ezen nem kell kiakadni, mert mi is csaldra, gyerekekre, boldogsgra, fnyes karrierre vgyunk.
Termszetesen az ivartalants fkezi, st az esetek 90%-ban meg is sznteti a przsi sztnt, mert az ivartalants utni 8. rban a tesztoszteron szintjk teljesen lecskken, de azrt kivtelek mindig akadnak.
Unalom: Mirt mszik, vagy ugorja t a kertst a kutya? Ennek egszen przai okai vannak: kvl tgasabb s sokkal izgalmasabb. Amikor elmegynk dolgozni, ltalban kizrjuk a kertbe a kutyt, nehogy valami bajt csinljon a laksban, s csak remnykedhetnk, hogy feltallja magt, anlkl, hogy jelentsen trendezn az udvar nvnyvilgt s tereptrgyait. Abban az esetben, ha a kert nagy s van mivel jtszania (labdk, jtkok), akkor ez nem is jelent gondot.
Problmt az okoz, ha egy blyegnagysg kertbe zrjuk aktv s kvncsi kutynkat. Akkor nagy valsznsggel megszl majd az unalomtl, vagy esetleg felssa a kertet, br ezt megfelel pedaggiai mdszerekkel akr a hasznunkra is fordthatjuk, csak tisztzni kell a kutyval, hogy melyik a gaz, melyik a paprikapalnta. Ha nincsen macerlni val macska, felssra vr gyep, ugatnival dolog, akkor bizony gyakran vlasztja a veszlyesebb, de ktsgtelenl izgalmasabb utckat.
De gondoljunk csak bele...Mi mit tennnk, ha kznl van egy gumilabda, a rgnival lompos farkunk, meg egy-kt vacak.Ki ne vgyna ki a szabadba,a mezre, az erdbe...Br sok esetben a kutyk, ha ncl, szrakoztat stra indulnak odakintre nem a mezn talljk magukat, de mindenesetre jobb, mint bennt jtszani a mr feltrkpezett kertben.
Vadszsztn: Szintn nagyon ers knyszer a zskmnyszerzs sztne. Mg az a kutya is vgyik erre, akit jl tartanak. Mi tagads, nem kihvs odabattyogni a kajs tlkhoz s kienni belle az aznapi adagot. Sokkal lvezetesebb, ha lehet kzben vrt ontani, cserkszni, szimatolni, harcolni. A laksban tartott kutyk sem tudjk elnyomni vadszsztneiket, k persze nem elszknek, hanem tmegmszrlsost jtszanak a knai selyem dszprnkkal vagy a nagyi lbval. A jtk s a sok sta itt is sokat segthet!
Szocilis okok:
Akrcsak a farkasoknak, nhny kutynak is van msodik otthona, de legalbbis kutyabartai a szomszdban, akikkel nha sszejnnek s trsasgi letet lnek, megbeszlik a napi pletykt, ki kivel jtt ssze, ki kit harapott meg. Ez persze csak akkor valsulhat meg, ha a gazdi egyttmkd s nem foltozza be a kertsen a kutyamret lyukakat, vagy nem pt ktmteres betonkertst, ami a fld alatt is folytatdik. A trsasgi letet kedvel kutyk elnye, hogy ha jl kistlta magt, akkor tbbnyire hazatr, de ez persze nem letbiztosts. A szocilis indttatsbl meglp kutyk kztt a "mindenki kutyi" viszik el a plmt, akik egy szemlyben ltjk el a hzikedvenc sok nehzsget ignyl feladatait 4-5 csaldnl. Ez persze csak ott lehetsges, ahol a kutya szabadon jr-kel a kertekben s az utcn. Az eb tulajdonjoga ebben az esetben vitatott, mert mindenkit istenknt imd, aki szvesen ltja. Sohasem lehetnk biztosak abban, hogy rizetlenl lfrl kutyusunk psgben hazatr. Ha idhinyban szenvednk, akkor osszuk fel csaldon bell a napi kutyastltatst, gy a kutya is jl jr s mi is fittek maradunk.
Fiziklis szksgletek: Ha kutynk tbbet enne, mint amennyit kap, s a kzelben felfedez egy tpllkforrst, akkor nagy valsznsggel felkeresi azt.
Viharfbia: Sok kutya nagyon fl a vihartl, villmlstl s a mennydrgstl. Egy rszk statikus llapotban vszeli t a vihart egy kis rsben a szekrny s a fal kztt, illetve a gazdi lben, de szp szmmal akadnak olyanok is, akik inkbb elszaladnak elle. k taln olyan messzire kerlnek a hztl, hogy mr nem tallnak haza. Nagyon fls kutya esetben clszer szakember segtsgt krni.
A gazdtl val flelem: Ha a kutyt lland lelki terror alatt tartjuk, illetve rajta gyakoroljuk az nvdelmi rn elsajttott mozdulatokat, akkor tulajdonkppen egsz egyrtelm, hogy stresszesebb idszakban a kutya nemes egyszersggel meglp a bkt s nyugalmat nem raszt csaldi hzbl. s nem felttlen tr vissza.
Amit tehetnk
Az els s legfontosabb tennivalnk, ha nem akarjuk tenyszteni ebnket, hogy ivartalanttatjuk! Persze ez sem garancia, de ez a legbiztosabb mdja kutynk vndorlsi sztnnek megszntetsre. Arrl mr nem is beszlve, hogy a kbor kutyk amgy is szp szmmal gazdagtjk a mr amgy is nagy (nem kvnt) kutyapopulcit.
Msodszor: a kertnk legyen krlvve magas s ers kertssel, gy ebnk nem megy ki, hvatlan ltogatk pedig nem jutnak be. Nagyon szlssges esetben betonozzuk le az udvart, gy ki sem tudja magt sni. Ha hosszabb ideig marad magra, akkor ne zrjuk be egy kis helyre, de ha mgis ezt kell tennnk, akkor legalbb legyenek jtkai, amikkel el tudja foglalni magt. Mindig legyen eltte friss, tiszta vz. Ha otthon vagyunk, akkor jtsszunk vele sokat, stltassuk s futtassuk meg.
Ha kutynk fl a vihartl, vagy brmi mstl akkor krjnk segtsget az llatorvostl vagy a kutyakikpztl. Ne hagyjuk, hogy a flelme eluralkodjon rajta. Sok trelemmel s gyakorlssal megszntethet a fb
Gyakori, visszatr krds: mit s hogyan adjunk enni a kiskutyknak, klns tekintettel a vlaszts krli idszakra. | |
 |
Gyakori, visszatr krds: mit s hogyan adjunk enni a kiskutynak, klns tekintettel az anytl val elvlaszts krli idszakra (6-7-8 hetes klyk). Sokan gy gondoljk, hogy az itats krdse megoldott: "tejet kell adni neki". Pedig ez nem is olyan egyrtelm.
A tejet minden esetben fel kell forralni, majd lehteni, s azonos mennyisg vzzel ajnlatos hgtani. Mg gy is elfordulhat, hogy tmenetileg hasmens, lgy szklet jelentkezik a szoktats idszakban.
Valjban a tejre ebben az esetben nem a beltartalmi rtkei miatt van szksg, hanem azrt, hogy annak ze, illata csbtbb legyen a kiskutynak, s megtanuljon inni. Az ivs megtanulsa ugyanis sokkal fontosabb s elrevalbb, mint az evs, ugyanis a fiatal llatokat jobban veszlyezteti a szomjazs, kiszrads, mint az hezs.
Klykkorban gyakrabban fordul el hasmens, ami fokozott folyadkvesztesget jelent, s amelyre ebben a korban sokkal rzkenyebbek az llatok. Amint a klyk rszokik az ivsra, fokozatosan lehet cskkenteni a keverkben a tej mennyisgt, s vgl a tejet teljes egszben el kell hagyni.
Mivel knljuk, etessk elszr a kiskutyt?
Ne szrazelesggel kezdjk! Mg akkor sem, ha lthatan szvesen s jzen nyammognak a klykk a szraztpon. Jobb, ha kezdetben lds, nedvestett eledelt (vagy beztatott szraztpot) knlunk, hogy a szilrd elesggel egytt kell mennyisg folyadkot is felvegyen az llat. Erre kezdetben azrt van szksg, mert ha a klyk jllakik szrazelesggel, s nem fogyaszt kell mennyisg folyadkot (vizet), tlterhelheti a gyomrt, ami hnyshoz vezet, s rendellenes bomlsi folyamatok indulhatnak meg az emszttraktusban, ami gyomor-blgyulladst okozhat.
Hnyszor etessk naponta?
Minl tbbszr! A vlaszts krli idszakban napi 4-5-szri etets lenne az optimlis, de sajnos manapsg ki tudja ezt megoldani, amikor napkzben majd" mindenki dolgozik. Ebben az esetben is legalbb napi 3 etetsre szksg van eleinte. Ksbb, amikor mr hozzszokott a kiskutya a szraztphoz, kt etets kztt napkzben eltte lehet hagyni a szrazelesget (moh, "irigy" egyedek esetben nem javasolt az "netet" hasznlata).
Nagyon fontos, hogy egsz nap kell mennyisg vz lljon rendelkezsre, hogy az llat brmikor ihasson. Felttlenl gondolni kell arra, hogy a klyk jtkbl (vagy gyetlensgbl) hajlamos felbortani az itat (s etet) ednyt, ezrt gondoskodni kell stabil itat ednyrl.
Mit egyen a klyk?
Kezdetben alapveten hsalap elesget javaslok (ztatott szraztp, konzerv tp, ftt baromfihs, puhra fztt marhahs). A hsos telek mellett kaphat ftt srgarpt, s pldul ftt rizst is. Kezdetben csontos elesget ne kapjon. Nhny ht mlva, amikor mr jl eszik, megtanul rgni, kaphat ftt csirkenyakat. A hstelek esetn eleinte nem rt vigyzni, hogy az ne legyen zsros (hasmenst okozhat).
Sokkal egyszerbb a dolgunk, ha a tpok etetse mellett dntnk. A teljes rtk tpok rendszerint tartalmaznak mindent, amire a kiskutynak szksge van. Persze itt is addik a krds: melyik tpot vegyem? ltalban elmondhat, hogy a tpok ra egyben jelzi a minsget is (a jobb minsg tpok tbbe kerlnek). Klykk esetben rdemes a jobb minsget vlasztani, mg ha azok drgbbak is, mert a klyk napi fogyasztsa mg viszonylag kicsi, gy a drgbb tp sem terheli tlzottan a pnztrct. A tpgyrtk ma mr fajtra, korcsoportra, testmretre optimalizlt tpokat is forgalmaznak. Klykk esetben a "puppy", "junior", "growth" jelzssel elltott tpot javasolt vlaszt
| | |
Az lskdk elleni vdekezshez meg kell ismernnk letmdjukat, szoksaikat. Ksztsnk egytt haditervet! | |
 |
A kullancs s a bolha parazita, amely "csak" vrt szvni megy a gazdallat kzelbe.
Radsul ms krokozkat is terjesztenek: a bolha az uborkamagkp galandfreg, a kullancs pedig klnfle fertz vrusok kztesgazdja. Ezen kvl brirritcit s allergit is kivlthatnak kedvenceinkbl.
A haditerv
A vdekezsben j eredmnyt csak akkor rnk el, ha a krnyezetben l sszes kutyt s macskt egyidejleg kezeljk klnfle irtszerekkel . J tudni, hogy a bolhk 90%-a nem az llaton, hanem a krnyezetben tallhat: tlen fagymentes helyeken, nyron mindentt jelen vannak. Sokat segt ezrt az llat krnyezetnek tisztn tartsa, rendszeres porszvzsa, idnknti vegyszeres permetezse.
A vegyszerrel a bolhk letciklust kell megtrnnk : el kell rnnk, hogy ne szaporodhassanak tovbb. A kullancsok esetben legfeljebb a tvolmaradsukrl gondoskodhatunk. Fontos tudnunk, hogy a klnfle gygyszerekkel s vegyszeres ksztmnyekkel vigyznunk kell: csak arra hasznljuk, ami a hasznlati utastsban engedlyezett. Nem ugyan olyan szerek valk kutyra s macskra!
Bolhk s kullancsok eltvoltsa
A bolhtlants els lpse mindig az llat tfslse legyen. Azonnali hatst rhetnk el a bolhasamponos frdetssel vagy klnfle bolhairt oldatok llatra permetezsvel. A hats garantlt, de nem tarts, radsul balesetveszlyes, hiszen a hatanyag az llat szervezetbe is kerlhet.
Viszont az ilyen kezelsek a rhatkkra s tetvekre is hatsosak. A sampon habjt nhny percig hagyjuk az llat szrn, majd alaposan mossuk le. Az llatnak nem szabad lenyalnia magrl a sampont. Bizonyos ksztmnyekre a macskk rzkenyek, ezrt a szer bevetse eltt ellenrizzk a hasznlati utastst.
Az llatokat rovarirt porozssal is lehet bolhtlantani. Ilyenkor az llat testfelletre kell hinteni a port, de legjobb, ha ezt vgs elkeseredsnkben, ms mdszerekkel kombinlva, elssorban a krnyezet parazitamentestsre hasznljuk.
Tarts hatsak a nyakrvek s a cseppents szerek
Tarts hatsak a gygyszeres nyakrvek s a spot-on ksztmnyek, amelyek kirndulsok alkalmval is folyamatosan vdik az llatot. A nyakrvek ltalban tbb hnapos hatstartamak: kullancsok ellen ezek a leghatsosabbak. A nagy test kutyknak gyengbb vdelmet nyjtanak. A nyakrv htrnya, hogy nha brirritcit okoz. Az aktv llatokat akadlyozza a mozgsban, macskknl pedig kifejezetten balesetveszlyes (pl. fennakad a kertsen, mikor a macska tbjik egy szk rsen). A frds s szs cskkentik a bolhanyakrvek hatst.
A cseppents (msnven spot-on) ksztmnyek knyelmesebbek: hatsuk 1-3 hnap. gyelnnk kell az adagols pontossgra, illetve arra, hogy a brre, s ne a szrre kerljn. A hatanyag egy nap alatt felszvdik; ebben az idszakban ne nagyon simogassuk az llatot. A spot-on szerek a brbe, majd a faggymirigyekbe kerlnek, vgl a teljes testfelleten eloszlanak, elriasztva a parazitkat. Mivel ezek az anyagok zsroldkonyak, a vizes frdsek nem befolysoljk hatsukat, samponos frdets esetn viszont gyakrabban kell a kezelseket ismtelnnk.
A tablettk s injekcis ksztmnyek ltalban rovarnvekeds-gtl anyagokat tartalmaznak. Ez azt jelenti, hogy az llaton jelenleg l parazitkat nem puszttjk el, csak tovbbszaporodsukat akadlyozzk meg.
Ha nem sikerlt kiirtanunk a parazitkat
Ha a kezelsek utni eredmny elmaradt, akkor valami hiba csszott a szmtsunkba. Gyakran elfordul, hogy a kezelsek kztti idszak hosszt tlbecsljk, azaz tl ritkn vdekeznk a parazitk ellen. Ilyenkor pldul a bolhk letkpes petket raknak. Az is gyakori hiba, ha nem minden llat esik t a kezelsen, s a kimaradt jszg visszafertzi a tbbit. A bolha vagy kullancs gyakran rkezik egy vendgsgbe rkezett hzikedvenc htn, de az is elfordul, hogy a mi kedvencnk jr bolhs llatok trsasgba.
Ha a fenti szablyokat betartjuk s a parazitkra odafigyelnk, elrhetjk, hogy minl kevesebb vegyszer felhasznlsval lskdmentesek maradjanak kedvenceink.
|
|
 |
| | |
|