Amikor elhozzuk a kiskutyt...
A klyk esetben rdemes kivennnk min. egy ht szabadsgot, mivel a kiskutyk mg sokkal gyakrabban esznek, s srbben rtenek, mint a felntt llatok.Idvel fokozatosan szoktassuk hozz az apr kis jszgot, hogy kt toalettre vonuls kztt egyre hosszabb id telik el (ezzel egytt az tkezsek kztti idt is nyjtsuk meg kiss,mert a klyknl az evs s egyb irny szksgleteek jelentkezse ltalban sszekepcsoldik). Aprnkt hagyjuk kicsit hosszabb ideig magra gy, hogy ott vagyunk, de nem foglalkozunk vele, vagy gy, hogy egyedl hagyjuk.Ilyenkor rekesszk a laksnak, kertnek olyan rszbe, ahol nem tehet krt sem magban sem a krnyezetben. Ezzel hozzszoktatjuk, hogy egyedl kell lennie, amg mi dolgozunk.Valakit meg kell bznunk azzal, hogy amg mi dolgozunk, naponta legalbb egy alkalommal ltogassa meg a kis llatot addig, amg elri azt a kort, amikor mr rzelmileg s fizikailag is jobban megbirkzik a hosszabb egyedlltekkel.
Ha felntt kutyt hozunk haza,szervezznk gy a dolgot, hogy htvgn hozhassuk el, gy legalbb lesz kt teljes napunk, amit, amit vele tlthetnk, mieltt megkezddne a htkznapi rohans. Arra viszont gyeljnk, gogy a kutyust "mgse vigyk tlzsba", ne babusgassuk sokat, mert akkor majd azt hiszi ez lesz a dolgok rendes menete.
rkezsi elkszletek
Nhny nappal azeltt, hogy hogy hazahoznnk a kiskutyt, vigyk el leend gynemjt a tenyszthz, vagy ahonnan elhozzuk majd.gy a kutyusnak, valamint az anyjnak s testvreinek a szaga rkerl az gynemre, miltal otthonosabban rzi majd magt az j krnyezetben ( Tancsos kt gynemvel kszlni, mert az t sorn rhetik "balesetek") . Vsroljuk meg a szksges felszerelsi trgyakat is.Krdezzk meg a tenysztt,vagy akitl elhozzuk a kiskutyt,hogy milyen tpllkkal etettk a cspsget addig, s szerezznk be nhny adagra valt. Azt is tudakoljuk meg, mekkora adagban s milyen gyakorisggal adtak neki eddig.Amikor elhozzuk a kutyust a szlltdobozt bleljk ki az elzleg otthagyott kis gynemvel.Hazainduls eltt ellenrizzk, hog megkaptunk-e minden szksges okmnyt ( szmla,trzskny, adsvteli szerzds s oltsi knyv )
A felntt kutya esetben is ellenrizzk, rendelkeznk-e az sszes szksges kellkkel.
tban hazafel...
Az utazs sorn gyeljnk arra, hogy az autban megfelel legyen a lgmozgs s a hmrsglet, mert ha nem megfelel, az vgzetes krlmnyekkel jrhat.Fontos, hogy a kutyt sose helyezzk a csomagtartba!A kutyt rendszeresen knljuk meg vzzel az utazs sorn, brmilyen tvolsgra megynk is.
BBiztonsgi okokbl vletlenl se engedjnk a ksrtsnek, hogy a kutyust a jrmben szabadon eresszk, mg akkor sem, ha hevesen tiltakozik a bezrtsg ellen.Azt viszont jl jhet, ha valaki ott van a kutyus melett s bizttan beszl hozz.
Hazarve...
Vigyk a kutyt a legrvidebb ton az otthonba, s ha lehetsgnk van r, stljunk ki vele a kertbe.Engedjk szabadon s hagyjuk, hogy krbefutkosson, hogy flderthesse a terepet.Ezt kveten vigyk be a helyre, hogy megszokhassa j helyt.Ilyenkor ne nagyon srgjnk-forogjunk krltte, mert ez nincs j hatssal az j kedvencre.
Majd kezdthet a bartkozs:jtszunk, stljunk a kutyval. A vrt hats nem marad el.
Beilleszkeds:
A klykkutyk rendszerint rvid id alatt beilleszkednek az j krnyezetbe, s knnyedn hozzszoknak a napi rutinhoz is.
Ez a felntt kutya esetben hosszabb idt vehet ignybe.Egy ideig otthontalannak s bizonytalannak rezheti magt,ezrt adjunk neki memegfelel teret s idt.Arra viszont gyeljnk, hogy rossz dolgokra ne szoktassuk r: pl. ne adjunk neki csemegefalatokat az asztalnl, ne engedjk felmszni a btorra, mert errl nagyon nehz lesz leszoktatni.
Ha van mr egy kutya a hznl prbjuk ket elszr przon sszeszoktatni,majd csak utna engedjk "egymsnak ket".gyeljnk r, hogy a rgebbi llatainkra is megfelel figyelmet fordtsunk.A kutykat csak akkor etessk egytt, ha mr nagy haverok.
Ha kedvencnk egy Frakk tpus legynk vatosak a cickkal, mert a macskk is bnthatjk kedvencnket.Ha sokat van egytt a kt kedvenc nem lehet problma, elbb-utbb megszokjk egymst.Ms hzillatokkal (pl. papagj, hal ) sem lphetnek fel gondok, ha k is gy viselkednek, de nem hiszem, hogy egy hal terrorizln kutynkat.A papagj fell lehetnek ktsgeim...sajt tapasztalatbl mondom... |