
A nmet juhszkutya kikpzse

A killtsi kutya kikpzse
( nem kell megijedni a cmtl, mert ezeket a "tananyagokat" a azok is megtanthatjk kedvencknek , akik nem akarnak felttlenl killtsra menni )
Ha kell felkszls, szakrtelem s szerencse utn sikerlt egy j felpts s kllem kutyt vennnk, mr csak rajtunk mlik, bajnok lesz-e belle!
A killtson nagyon sok fgg a kutya viselkedstl, ami rszben azon mlik, mit tantottunk meg neki. Az igazi killtsi kutya gy stl a ringben, mintha csak azt mondan: nzztek, ugye milyen szp vagyok! Ekzben figyelmen kvl hagyja a tbbi kutyt, laza przon mozog felemelt fejjel, s gy halad, hogy forduls kzben sem tri meg a mozgs temt. gy pzol, hogy odafigyeljenek r.
Lssuk pldul az utazst.
Gyakran egy vidki killtsra is tbb szz kilmtert kell utazni, nem mindegy teht, hogy a kutya hogyan viseli az autzst. Az els kocsit ne az llatorvoshoz vezessen, hiszen ezt a kellemetlen lmnyt a kutya az autzssal kapcsolhatja ssze. Inkbb vigyk stlni, kutyabartaihoz vagy ppen fagyizni.
El kell rnnk, hogy kutynk otthonosan rezze magt a ketrecben. Mr klykkorban ismertessk meg vele, els alkalommal, persze csak ha a mret megengedi, ne restelljnk magunk is bemszva pldt mutatni kutynknak.
A ketrechez szoktats ltalban nem okoz problmt, ha nem kvetnk el valamilyen durva hibt. Fontos, hogya ketrec a kutya szmra ne a bntetst jelentse.Helyezznk knyelmes ruhadarabot, pokrcot, trlkzt a ketrecbe, tegynk bele lelmet, vizet, s hagyjuk nyitva az ajtt. hogy a klyk kedvre mszklhasson ki-be. Fokozatosan szoktassuk a csukott ketrecben val tartzkodshoz. A ketrecnek megfele mretnek kell lennie ahhoz, hogy a kutya szabadon megfordulhasson benne.
Mikor a klyk mr sszes oltst megkapta s kialakult a vdettsg, vigyk gyakran idegen kutyk kz. Nyugodtan elltogathatunk kutyaiskolkba is, nem baj, ha mg kutynk nem tud semmit.
Megfigyelhetjk magatartst, reakciit, s ami f, itt is kutyk s emberek kztt van. Krjnk meg idegeneket, hogy jtszanak, bartkozzanak kutynkkal. Habr egszsges idegrendszer kutynl ez ritkn fordul el, bartsgtalan, tmad viselkeds esetn szidjuk meg. Kutykkal szemben persze nem szokatlan az agresszv viselkeds. Mr az els morrantsnl szigoran lpjnk fel, ha brjuk, nyakbrnl rzzuk meg kutynkat. Kemnyen kell fellpnnk, hogy megelzzk a killtson s a mindennapi letben egyarnt gondot okoz agresszv viselkedst. Ksbb mr elg lesz egy hatrozott "nem!" veznysz is.
A prz
A klyk przhoz szoktatsnl alkalmazhatunk knny killtsi felvezet przt. Ha bkezek vagyunk a dicsrettel, kutynk hamar hozzszokik ehhez a "viselethez". Elszr tartsuk lazn a przt, hagyjuk a klykt, mennyien, amerre akar. Ha ezt mr megszokta, elkezdhetnk vele stlni, hvjuk, hogy jjjn. Vltoztassunk gy irnyt, hogy finoman meghzzuk a przt, kzben a nevn szltjuk, kedves hangon beszlnk hozz. Ismteljk ezt a gyakorlatot addig, mg megtanulja, hogy a hzs a przon irnyvltoztatst jelent. Mindkt fl szmra fontos a knyelmeshosszsg s mret prz, melynek szlessge pp a kezkbe illik.
A gyakorlat kvetkez lpcsje a laza przon stltats. Ez az egsz feladat nagyon hasonlt az engedelmessgi kikpzshez, a vizsgkon megkvnt przon vezetshez, azonban szmtalan fontos klnbsg van. Ha megllunk, kutynknak is meg kell llni, de nem lhet le. Bal s jobb oldalon egyarnt vezethetnek kell lennie. Mozgs kzben kutynk nem nzhet rnk, ellenttben a munkavizsgkon oly fontos szemkontaktussal. Ugyanis ettl mozgs kzben kifel fordtja a nem a gazda felli knykt, vagy nem a test hossztengelyn fut. A kutynak egyenesen elre nzve kell futnia, ezrt mindig egy kicsit eltte kell futnunk, gy a kutya ltja, hogy mikor akarunk irnyt vltoztatni, s nem kell a fejt forgatnia. (A nmet juhszkutyk felvezetse klnleges, a tbbi fajttl eltr eset.)
Soha ne engedjk a przt lazn a test mellett lgni. Csak annyira legyen laza, hogy ne zavarja a kutyt mozgs kzben. Ha megfelelen tartjuk a przt, rajta keresztl rezhetjk a kutya mozgst. rezzk, ha a kutya thelyezi slypontjt az egyik lbra, hogy a msikkal kilpjen, vagy ha nyakizmt megfeszti. gy van idnk korriglni az esetleges hibkat. A prz felesleges rszt tartsuk tenyernkben, gy egy csuklmozdulat is elg a prz megfesztshez.
A felvezets
Ha mr lpsben, stlsban megfelelen mozog kutynk, trjnk t az getsre. Gyakoroljuk a fordulatokat, ha leengedn a fejt, rntsuk fl s szljunk r. Hasznljuk mindig ugyanazt a veznyszt - "fej!", "fel!", "show!" stb. - gy ksbb elg lesz csak rszlni a kutyra, a prz megrntsa nlkl. A prznak kzvetlenl a koponya mgtt kell lennie, gy tudjuk csak megfelelen irnytani kutynkat. Soha ne szgyelljnk mozgs kzben a kutyhoz beszlni! Btortsuk vidm hangon, kedveskedjnk neki. Egy rmmel s termszetesen mozg kutya fl siker.
Ha kmletesen bnunk vele, a szrzet felksztse kellemes idtlts kutynknak is. Ha nincs kozmetika-asztalunk, egy megfelel magassg asztalra tegynk csszsmentes gumisznyeget. A klyk kezdetben flhet, ezrt csak jtszunk vele, dicsrjk. Vigyzzunk, hogy parancs nlkl soha ne ugorjon le az asztalrl. Inkbb tantsuk meg, hogy elszr valami alacsonyabb trgyra lpjen, gy skos talajon sem csszik meg, nem srl.
A killtshoz kapcsold teendk nagyrszhez elg klyk korban hozzszoktatni kutynkat, de a felvezetst rendszeresen gyakoroljuk. Tapasztalt killtsi kutynl is hasznos egy rvid trning a killts eltti napokban.

Knos, mikor elrjk a jrdaszeglyt, felraknnk a nyakrvet vagy ppen fel szeretnnk vgni ebnk kivl iskoljval, de a jszgot nem brjuk rvenni, hogy leljn. Itt a megolds! | |
 |
Az ebtartk nagy rsze lelkesen tantgatja kutyust a klnbz parancsszavak vgrehajtsra, melyek kzl a legpraktikusabb - s az engedelmessgi feladatok krben a legegyszerbb - az ltets. Az letben szmos helyzet addhat (nyakrv felraksa, jrdaszegly elrse, vrakozs), amikor jl jn, ha kutyusunk szt fogad s lel.
ltalnossgban elmondhat, hogy az alapvet engedelmessggel rendelkez kutya mr knnyebben tanthat nehezebb, nagyobb odafigyelst ignyl feladatokra is.
A "l" parancssz megtantsa
A tanuls legyen szrakoztat, knny s ne legyen vgelthatatlan . Ha az ebtrs elvgezte a feladatot, mindig jutalmazzuk meg, hiszen sikerlmnyre neki is szksge van!
Keressnk egy nyugodt helyet, ahol csak mi vagyunk . Mutassuk meg neki a csbt falatot. Tartsuk az orra el, majd lassan nyjtsuk a keznket egyre elrbb, el a feje felett, hogy egyre magasabbra kelljen nznie. Ahogy kveti fejvel, le fog lni. A jutalomfalatot azonban ne tartsuk tl magasra, mert akkor inkbb felugrik rte, semmint lel. Amint lelt, jutalmazzuk meg.
 A parancssz kimondsval egytt tbbszr ismteljk meg a gyakorlatsort . Hamarosan ssze fogja ktni a veznyszt a jutalomfalattal, gy a gymlcsz egyttmkds rdekben odaad tantvnyunk lesz.
Ha kutyusunk mgsem akar lelni, akkor segtsnk neki! Jobb keznkkel nyljunk a kutya lla al, bal keznkkel pedig nyomjuk le a fart. Ekzben hatrozottan mondjuk ki az "l" veznyszt. Ha ebnk ezttal l helyzetben marad, akkor jutalomfalat ksretben dicsrjk meg.
Ha mr gy rezzk, hogy hallgat rnk a kutya, akkor vigyk ki a parkba , vagy menjk egytt vsrolni. Amikor kicsit elkalandozik, akkor mondjuk ki a veznyszt, s ha lel, jutalmazzuk meg! Lassanknt lljunk le a jutalomfalat adsval, de ne feledjk: nhny soron kvli finomsg csak jabb s jabb megersts kutyusunknak arrl, hogy "jl dolgozik"!
A pozitv motivci
Motivlni ktfle kpen lehet: negatvan s pozitvan. Az ltalnos iskolban mr elg pldt hallottunk a negatv verzira: ilyen a "ha nem csinlod meg, megltod mi lesz" fordulat. A leszids s a fizikai fenyts csak elveszi kutyusunk kedvt a tanulstl, arrl nem is beszlve, hogy ez neknk sem kellemes lmny. A sikeres oktats s a gyors tanuls titka a kitarts, a nyugalom s a pozitv motivci, azaz a dicsret s a jutalom. A gyakorlat legyen 5-10 perces, s csak akkor kezdjk el, ha kutyusunk is rdekld, aktv. A hats nem marad el! | | |
|